Biblioteka szkolna

 Zostań kibicem naszej biblioteki

O BIBLIOTECE

Historia szkolnej biblioteki to historia naszej Szkoły. Rozpoczęła się ona z chwilą zbudowania Szkoły Nr 21 w 1936 roku. Liczyła 10 sal lekcyjnych. Nie posiadała sali gimnastycznej ani żadnego innego, większego pomieszczenia. Kierownikiem tej szkoły była Maria Niemczykowa, a od 1938 pracował tutaj jako nauczyciel Janusz  Kusociński.

W czasie wojny placówka istniała do powstania. Niemcy przed opuszczeniem Warszawy szkołę i całą dzielnicę zbombardowali. W 1945r., poczęła wracać na gruzy Bielan ludność, równocześnie Eugeniusz Jankowski w marcu rozpoczął reorganizację szkoły. Przez pewien czas sale lekcyjne mieściły się w prywatnych domach. E. Jankowski z grupami starszej młodzieży i rodzicami uczniów przyczynił się wybitnie do odbudowy gmachu.

W roku szkolnym 1945/46 wróciła z tułaczki dawna kierowniczka szkoły – Maria Niemczykowa. Wtedy też w budynku przy ulicy Zuga umieszczono dwie placówki – na parterze, w pięciu salach pozostała szkoła nr 21, a na piętrze rozpoczęła pracę szkoła nr 5. Taki stan rzeczy trwał do roku szkolnego 1954/55, kiedy „piątka” przeniosła się do nowego budynku. Gmach przy ulicy Zuga powiększono o jeden pawilon, drugie piętro i salę gimnastyczną. W roku  szkolnym 1961/62 nadano szkole imię Janusza Kusocińskiego.

Kolejnymi kierownikami szkoły byli: E. Jankowski, M. Niemczykowa, A. Maciejczyk, S. Pasterz, A. Składowa, J. Tymińska

W 1975 roku utworzono Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego, który w 1995 roku otrzymał imię Janusza Kusocińskiego. Dyrektorami ZSO nr 10 kolejno były: B  Stasiecka, Z. Pawlica, M. Olewiecka, J. Borecka, G. Krawiecka-Stryjek, A. Gębski, J.  Zielińska, D. Grabiec

  • 1995- zespół otrzymał imię Janusza Kusocińskiego.
  • 1997- remont kapitalny placówki.
  • 2009- zmiana siedziby szkoły mieszczącej się przy ul. Zuga 16 na siedzibę przy ul. Lindego 20.
  • 2013 – generalny remont internatu.
  • 2015-2019 – remont kapitalny placówki.
  • 2019 – Biblioteka otrzymuje piękne ponad 90 metrowe pomieszczenie z równie pięknym widokiem na Lasek Lindego.

Z chwilą utworzenia naszej szkoły (1975r.) do księgozbioru pozostałego po bibliotece szkolnej Szkoły Podstawowej nr.21 dołączano sukcesywnie nowy księgozbiór, tworzony na potrzeby uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Liczy on obecnie ok.18700 wolumenów + 1190 CD, DVD. Nasza biblioteka jest biblioteką nowoczesną i skomputeryzowaną. Jej aranżacja zaprasza nie tylko do korzystania z bogatego księgozbioru ale również do relaksu, wyciszenia się w przytulnej czytelni.

 

Link do katalogu  biblioteki szkolnej https://m008784.molnet.mol.pl/

 Serdecznie zapraszamy

Related Posts